loader image
2023-03-31

Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? – OPSEC

Zacznijmy od tego, czym właściwie jest OPSEC?

OPSEC to po prostu zbiór zachowań czy nawyków, które zapewnią ci anonimowość w sieci.

Więc może użyjmy VPN`a?

Niestety, VPN nie zapewni ci pełnej prywatności i anonimowości w sieci. Jeśli zrobisz coś ekstremalnie głupiego i państwo (lub ktoś inny, kto może mieć dostęp do takich informacji) wystąpi do dostawcy twojego VPN`a o twój adres IP, to zostanie on po prostu przekazany.

A może proxy?

To już lepszy pomysł. Proxy to coś podobnego do VPN, natomiast jest mniej wykrywalne od VPN`a, ponieważ wygląda bardziej realnie od VPN`a, z którego w tym samym czasie korzysta 1000 innych osób. Rzeczą, która przeważa na korzyść proxy, a nie VPN`a jest również mniejsza szansa na to, że właściciel serwerów proxy poda twoje dane służbom.

Internet LTE z karty SIM

Lte z simki to po prostu sytuacja, w której kupujecie kartę SIM, rejestracje jej (jeśli robicie ruchy nie rejestrujcie na siebie!) oraz router. Wkładacie do routera kartę i vouila, korzystacie z internetu, który wykupiliście, nie używając przy tym proxy czy VPN`a, jednocześnie zachowując anonimowość w sieci.

Używaj Wirtualnej maszyny

Wirtualna maszyna to po prostu symulacja obrazu/systemu operacyjnego (np. Linux czy Windows), na którym możesz robić ruchy. Skrótowo: jest to po prostu komputer w komputerze.

Zaszyfruj swój dysk

Jeśli jednak przyjdzie już co do czego, warto mieć zaszyfrowany wcześniej swój dysk. Kiedy zostałeś złapany, a twój dysk zabezpieczony, może być to twój jedyny ratunek. Zainstaluj program VeraScrypt, włącz jakiś poradnik na YouTube i działaj.

Podsumowanie

Sposobów na zabezpieczenie się jest wiele jednak, aby nie zostać złapanym, nie wykonuj po prostu dziwnych, podejrzanych ruchów w internecie. Unikaj problemów i chroń swoją prywatność i anonimowość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *