loader image
2023-03-31

Tux w domu, czyli o Linuxie do zastosowań domowych.


1. Czym jest Linux?

GNU/Linux to otwartoźródłowy, bezpłatny system operacyjny udostępniony na licencji GNU (stąd nazwa GNU/Linux). Jego historia zaczęła się w 1991 roku, kiedy to Linus Torvalds stworzył i udostępnił pierwszą wersję jądra pod nazwą „Linux” wywodzi się od imienia twórcy „Linus” oraz „Unix”

Aktualnie nie istnieje oficjalna wersja systemu Linux, zamiast tego powstają dystrubucjeoparte na jądrze i komponentach systemu tworząc dystrybucje takie jak np. Debian, Ubuntu, Fedora, Linux Mint itd.

2. Zalety i wady Linuxa. Czy naprawdę jest lepszy niż Windows?

Na początku system może wydawać się po prostu trudny, dużo elementów, dziwne słoa itd.

Jednak jeżeli trochę na nim popracujesz sam się przekonasz, że to nie jest trudne.

Linux co najważniejsze daje pełną kontrolę nad systemem, nad prywatnosćią, wyglądem, zachowaniem.

Linux jest też o wiele bardziej bezpieczny niż Windows, oczywiśćie nieprawdą jest to, że na Linuxa nie ma wirusów. Jak na każdy system, wirusy są jednak na Linuxa jest ich o wiele mniej niż na Windowsie. W końcu kiedy cyberprzestępca ma do wyboru Windowsa z którego korzysta więcej osób niż z Linuxa to logiczne, że wybiera Windowsa. System staje się bezpieczniejszy z powodu tego, że użytkownik nie działa domyślnie jako administrator, aby zarządzać jakimś procesem np. aby wirus mógł się uruchomić użytkownik musi wydać na to świadomą zgodę.

3. Granie na Linuxie, czy to możliwe? Czy gra ma gorszą wydajność?

Tak! Jest to możliwe i łatwe. Bowiem wiele gier posiada swoje persje na Linuxa, a jeżeli takowej nie posiada a jest dostępna na Steamie to nie jest źle. Steam posiada własne narzędzie SteamPlay/Proton dzięki któremu wszystkie gry ze Steama uruchamiają się na Linuxie z wydajnością podobną do tej z Windowsa.

4. Jaka dystrybucja na początek?

Dystrybucji jest wiele, od tych w pełni terminalowych do tych w pełni graficznych.

Jeżeli wcześniej korzystałeś z Windowsa:

Polecamy użyć systemu ZorinOS, posiada on lekki i prosty podobny do tego z Windowsa interfejs, a co przydatne posiada narzędzie „Wine” dzięki któremu możesz uruchamiać wiele aplikacji EXE z Windowsa.

Interfejs systemu ZorinOS, podoby do Windowsa

Jeżeli wcześniej korzystałeś z MacOS:

Polecamy użyć systemu ElementaryOS, jest również lekki i prosty posiada Dock podobny do tego z MacOS.

Interfejs ElementaryOS, prawie jak MacOS

5. Gdzie znaleść więcej dystrybucji?

To proste, istnieje strona DistroWatch.com na której wylistowane są prawie wszytskie dystrybucje Linuxa z całego świata.

6. Czy instalacja jest trudna? Czy mogę mieć jednocześnie Linuxa i WIndowsa?

Czy możesz mieć obydwa systemy razem? Tak! Podczas instalacji możesz wybrać taką możliwość, wtedy podczas uruchamiania komputera zobaczysz menu w którym możesz wybrać jaki system chcesz uruchomić.

Przykładowe menu wyboru systemu, można wybrać np. Ubuntu lub Windowsa 10

Czy instalacja jest trudna? Nie, jest bardzo prosta! Instalatory zostały tak zaprojektowane aby uprościć instalację jak tylko się da. Jeżeli chcesz przed instalacją możesz wypróbować działanie systemu bez jego instalacji.

7. A co w przypadku awarii Linuxa?

Spokojnie, istnieje wiele forów dla użytkowników Linuxa, tam napewno znajdziesz pomoc w każdej sprawie z Linuxem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *